ארומתרפיה

במשך אלפי שנים השתמש האדם בקטורת ובבשמים. לא רק למען גופו אלא בעיקר למען נשמתו. הריח המתוק של פריחת ההדרים, או הניחוח הקריר של המנטה מעוררים רגשות של בריאות ושמחה. ניחוחות מתורגמים לרגשות וזכרונות. לא פלא לכן, שבין המתנות היקרות ביותר שהעניקו בני אדם מאז ומעולם, מצויים מיני בשמים, מור ולבונה. ארומתרפיה היא מדע עתיק שימיו כימי העולם. בשיטה זו משתמשים בכוחם המרפא של שמנים אתריים המופקים מצמחים, עצים ופרחים נדירים. אלו שמנים טהורים במאה אחוז. היישר מגו הטבע, מזוקקים בידי אומנים.

מבוא לארמותרפיה

חמישה חושים יש לאדם: טעם, ריח, ראיה, שמיעה ומישוש.
אחד העצבים הקניאליים בעצבי המוח הינו עצב ההרחה – Olfactory nerve תפקידו – איבר חישה, האינפורמציה הנקלטת על ידי איבר החישה, מועברת אל קליפת המוח באמצעות מערכת העצבים, המידע מתורגם והמוח שולח תגובה בהתאם – ריח נעים – מעורר הרגשה נעימה המתפזרת בכל הגוף, ריח בלתי נעים יגרום הרגשת דחייה וכו'. ידוע שקיימות בלוטות אפוקריניות בגוף האדם  וגם אצל החיות (אלה בלוטות הדומות מאוד לבלוטות הזיעה), הנוזל המופרש מהבלוטה, הינו חסר ריח לחלוטין, אך בבואו במגע עם האוויר, מתפזר למולקולות באוויר ובאמצעות איברי ההרחה, ניתן להריח אותו. אנו נמשכים לאדם אחד ודוחים אחר (סימפאטיה ואנטיפתיה), מבלי לדעת שמדובר בריח מסוים, שנקלט בחושינו כבלתי נעים לנו. על בסיס זה נערכים ברחבי העולם במשך שנים מאות ניסויים להרכבת ריחות סקסואליים גבריים ונשיים אשר יגרמו למשיכה מינית של מין אחד למשנהו בעצם ההרחה בלבד.
בתעשיית הבשמים והתמרוקים משתמשים באופן מאוד נרחב במידע זה ומוסיפים לתמרוקים ריחות טבעיים המופרשים מבלוטות אפורקיניות כמו- מושק לבן, אמבר, צ'ינצ'ילה. משיכה מינית- בדרך כלל יצרן בושם המיועד לאישה, יוסיפו חמר אפוקריני של גבר ולהפך, זאת על מנת לגרום למשיכה יותר חזקה של המין השני.

קצת היסטוריה של הריח

מזה אלפי שנים מוכרים לאדם היתרונות של השמנים הארומטיים, הכוללים טיהור, שימור, חיטוי וריחות נפלאים. ככל שעובר הזמן והמהפכה הטכנולוגית שולטת באדם- כך מתרחק הוא מן הטבע ומאבד את האיזון הטבעי. בשנים האחרונות, חוזרים למקורות וכך שוב חזרו לחיינו השמנים הארומטיים ואנו לומדים לעומק את פעילותם והשפעותיהם על האדם וסביבתו. לחץ מתמיד של החיים, קצב מהיר, זיהום האוויר, תזונה קלוקלת, אורח חיים לא רגוע, חוסר תנועה ועוד משפיעים באופן שלילי ביותר על הגוף והנפש. מדע הארומתרפיה למד לנצל את הכוח האמיתי של התמציות הארומטיות, השרפים, המיצויים, הפרחים והשפעתם על חושי האדם והמחזירה לגוף והנפש את ההרמוניה והאיזון. ניתן למצוא הוכחות על ארמותרפיה בכתבי דת, רפואה ותולדות הימים של כל הציויליזציות הידועות. התכונות הרפואיות נחשפו עוד בסין העתיקה אלפי שנים לפני הספירה, אם כי הראשוניות בטיפול וגילוי ההשפעה המרפאה של השמנים על גוף ונפש האדם שמורה למצרים העתיקה, עצי הלבונה והארז שימושו את המצרים בטכניקות החניטה. מכתבי ההיירוגליפים העתיקים ניתן ללמוד על הבאת השמנים הריחניים כקורבן לאלילים. תכונותיהם האנטי בקטריאליות ואנטי ספטיות של השמנים הארומטיים היוו גורם מסייע בשימור המומיות בנות 5000 שנה במצבן המצוין ומציע על תכונות השימור של השמנים. כוהנים השתמשו בשמנים ארומטיים בטכסים שונים ושמרו באדיקות את סודם. מאז החלו הכוהנים, המכשפים ואנשי הדת למינם לשמש גם כמרפאים, התאימו והכינו תערובות מאגיות מצמחים ושמנים לטיפולים במחלות שונות. במשך השנים למד האדם שלשמנים תפקיד יעיל ביותר בקוסמטיקה וטיפול בעור. ביוון העתיקה, מימי היפוקרטס, החלו להבין ולהשתמש בתכונות התרפויטיות והמעוררות של השמנים. היוונים והרומאים השתמשו בשמנים לטיפוח וטיפול, בתי מרחץ וטיפולי גוף. עם נפילת אימפריית רומי- השימוש בשמנים ארומטיים באירופה פסק לתקופה ארוכה מאוד, לעומת זאת באזורים אחרים, בייחוד בעולם הערבי המשיכה הארומתרפיה את התאוצה.
בערך באלף שנים לפני הספירה, לראשונה הצליח אבן סינא להפיק תמצית ורדים באמצעות קיטור. מדינות ערב הפכו למוקד היצור של תמציות ורדים בכל העולם. חומרי הגלם הובאו ממצרים, הודו, סין וטיבט.
תעשיית הפרפומריה (התמרוקים) באירופה החלה להתפתח מחדש בערך במאה השתים עשרה לספירה, בזמן מסעות הצלב. כתבי יד מהתקופה ההיא מצביעים על שימוש בשמנים הארומטיים כנגד מגפות הדבר- נצפתה תמותה נמוכה באופן משמעותי בקרב העוסקים בתעשיית פרפומריה: תוצרתם שימשה להפגת ריחות רעים והדברת מחלות מדבקות.
במאה ה 17 לספירה התגלו תכונות מעוררות את החשק המיני ובעבודות של המרפאים בצמחים כמו קלפפר דווח על תכונות מרפאות של השמנים – זה שימש כבסיס להתפתחות מדע ארומתרפיה המודרני.
בתחילת המאה למד הכימאי הצרפתי רנה-מוריס גאטפוסה את כוחם והשפעתם של ריחות השמנים על בני האדם והחל לטפל בחולים בטיפולי הרחה והמציא את המילה "ארומתרפיה".

מהו ריח?

הריח הינו אוסף של מולקולות חומר המתפזרות על ידי חום בעיקר ואשר ניתן לחוש אותם ולהריח אותם. לכל ריח ישנה ויברציה פיזית משלה בתדר מסוים, אלה מעין קרניים, שניתן לקלוט אותם. מוכרים לנו היטב קרני אור וגלי קול – סוג של אנרגיה אשר אותם אנו חשים בעזרת החושים המתאימים. גם הריח וגם הטעם הינם סוג של אנרגיה – אשר אותם אנו חשים בעזרת החושים המתאימים. מה קורה לנו כאשר אנו מריחים ריח של מזון מוכר: כאמור קיים אצלנו זיכרון ריח והאסוציאציה שלו ה "מוקלט" ושמור במוח. אנו מסוגלים לתאר בדיוק מושלם את המזון, אפילו את מראהו וטעמו – הכל לפי החוויות הקודמות או המידע "המוקלט" אצלנו. לחילופין באם יסתמו את אפנו בזמן טעימת המזון, נתקשה לחוש בטעמו. כלומר לריח ישנה אנרגיה הניתנת למדידה על ידי מספר פרמטרים בדיוק כמו אנרגית אור וקול. לכל שמן אתרי ישנה אנרגיה משלו בעלת תדר ועוצמה שונים ועל כן הפעילות של כל שמן שונה בהשפעתו על רגשות וסוגי אנרגיה. שימוש בתדרים ועוצמות הריח של השמנים לצורכי איזון הגוף והנפש – הילינג השמנים האתריים – הינם חומרים ארומטיים = ריחניים
השמנים האתריים נדיפים, מתאדים מהר מאוד והופכים למולקולות אשר חודרות בקלות את מחסום העור. כאשר משתמשים בשמנים בהשמה על הגוף כדי להשיג מטרה ספציפית אצל המטופל, יש להניח את השמן באזורי דפקים פריפריים (כדי לאבחן את סוג השמן הרצוי והחסר לגוף, קיימות מספר שיטות ובינם שיטת קריסטל המטוטלת ותגובת הויבראציה שלו.)
השמנים הארומטיים = האתריים, הינם חלק מן הטבע המאוזן, בעלי ויברציות משלהם ופועלים ברזוננס (תיאום מלא) של היקום הסובב אותנו. בשימוש נכון בבחירת השמנים המתאימים, מתחיל תהליך השיקום והגוף נכנס לתיאום, איזון ובסוף הטיפול המקיף (הסימפטום ) חוזר להרמוניה המקורית שלו.
אנרגיית ריח השמן המשתחררת מגיעה בדיוק למקום, בו הגוף זקוק לה לאיזון ובהמשך טבעי על ידי איזון הגוף מושג גם הריפוי הנקודתי, כלומר כאן בעצם אנו מנצלים בשמן את אנרגיית הריח שלו ולא את החומרים הפעילים שבו. בטיפול הרחה בלבד, חודרות המולקולות דרך איבר הריח ומופעל רק חוש הריח, כאשר אנו משתמשים בשמנים בהשמה על הגוף – באזורי הדפקים הפריפריים,
מופעל גם חוש המישוש המרגיע כל אחד מאיתנו (הצורך במגע.) כאשר נוטלים את השמנים בדרך הפה- מופעל גם חוש הטעם- ומושגת מטרה נוספת, כגון אצל אנשים, הסובלים מקיבעון אוראלי (כאן המקום לציין שחברתנו ממליצה  למעט ככל שניתן טיפול בשמנים אתריים על ידי נטילה פנימית וגם זאת רק על ידי מומחים.) כמובן שהטיפול המושלם הינו כאשר נצליח להפעיל אצל המטופל/ת כמה שיותר חושים במשך הטיפול, על כן רצוי במשך הטיפול לנסות לגרום לכל החושים להשתתף, נסו להפעיל את חוש הריח (לשים במבער את השמן המתאים למטופל/ת), המישוש, הראיה (צבעים מיוחדים ונעימים בחדר), השמיעה (מוזיקה שתתאים ותרגיע את המטופל), סביבה רגועה וידידותית וכל גורם אחר מסייע.

עצות למטפלים

מספר שיטות להתאמת השמנים למטופלים
א.לסמוך על החושים שלנו והידע שרכשנו.
ב.הרחה – לתת למטופל/ת להריח את השמן שבחרתם ולשמוע תגובה לרוב זה מספיק כדי לבצע התאמה ראשונית.
ג.מטוטלת – Pendulum – אבן קריסטל (רצוי) או חפץ אחר התלוי על חוט.
מניחים על שולחן העבודה מספר שמנים אשר לדעתכם מתאימים לטיפול הספציפי של המטופל/ת, את השמנים מניחים במרווח של מספר סנטימטרים אחד מהשני. מקרבים את המטוטלת אל האיבר הדורש טיפול ולומדים את תנועת המטוטלת (קדימה, אחורה, ימינה, שמאלה, בעיגול וכו'), שמים את המטוטלת אל האיבר הדורש טיפול ולומדים את תנועת הויברציה של הקריסטל. השמן שיגרום לקריסטל להתנועע בתנועה הזהה או הקרובה לתנועה מאיבר המטופל הינו השמן הרצוי לטיפול.
.B.I.C.O.M מכשיר המתרגם אותות חשמליים מכמה נקודות בגוף המטופל/ת לדיאגרמות הניתנות לפענוח על ידי המטפל ומאפשרות לו לבחור את סוג השמן הרצוי לטיפול.
ה.B.E.S.T המכשיר הממוחשב ביותר המתקדם ביותר, המכשיר קורא באופן אוטומטי את האותות הנקראים בנקודות אבחון ומתרגם את הרזוננס שלהם לגרפים ודיאגרמות ממוחשבות. בעזרת התוכנה המיוחדת הנמצאת במחשב, מעובדים הנתונים והפלט היוצא מכיל את אחוזי ההתאמה המרביים כולל המלצות לטיפול. ישנם מספר מטפלים בישראל אשר רכשו את המכשיר ומטפלים בעזרתו.