מה זה דיבוק או רוח רעה?

דיבוק או רוח רעה בגוף אדם

דיבוק הנה מילה המהווה מסתורין אחד שלם ועל פי אמונות מיסטיות שונות, זו תופעה בה רוחו של המת חודרת אל גופו של אדם חי ומשתלטת עליו.
על-פי חלק מאותן אמונות, לרוח המת ניתנה הרשות לפעולת ההשתלטות על הגוף בעקבות חטא שביצע האדם החי, רוחו של המת אשר חודרת לגופו של האדם החי, לא פעם בורחת ממזיקין אשר רודפים אותו בעולם האמת.

ישנן תופעות רבות אשר מופיעות כאשר משתלטת רוח המת על האדם החי ואלה הן חלק מהתופעות שאוחזות באדם עקב הדיבוק: תוקפנות כלפי חוץ, כלפי אנשים אשר נמצאים בסביבה הקרובה והרחוקה; תוקפנות עצמית, פגיעה בגוף הנשלט; פרכוסים של הגוף, עיוותי פנים וגלגול עיניים לאחור, כל אלה אינם בשליטתו של הגוף הנשלט; אבדן הכרה, דיבור בשפה והברות לא מובנות, השמעת קללות, הבעת תיעוב לערכים דתיים וחברתיים שונים ועוד.

ביהדות, האמונה בקיום הדיבוק מאוד חזקה והקבלה המעשית מכירה בתופעה זו ויש לה את הכלים לטיפול והוצאת דיבוק מהגוף הנשלט; תופעה זו הייתה נפוצה בקרב יהדות מזרח אירופה, גם בנצרות קיימת אמונה רבה בדיבוק ותופעותיו זהות;

מה הנזק שגורם הדיבוק?

לפני לא יותר משני דורות חי הרב המקובל רבי יהודה פתייה זצ"ל, אשר הקדיש חלק ניכר מחייו לטיפול וריפוי רוחות שנדבקו בבני אדם. בספרו "מנחת יהודה" הוא מביא עשרות עדויות על דיבוקים ורוחות שהוציא מאנשים שפנו אליו. בספרו הוא כותב כי "פעמים שהדיבוק גורם לאדם צער וחולי, ללא רפואה. ופעמים שהדיבוק מביא לאדם מחשבות רעות כגון ניאוף, כפירה וכדומה. ודיבוק זה צריך יגיעה רבה "בייחודים" להוציאו… הדיבוק שנכנס באדם אינו מניח לו לעשות דברים שהוא בעצמו מואס בהם כגון: סיגר או שיכר".

מדוע נכנס הדיבוק באדם?

רבי יהודה פתיה זצ"ל מוסיף כי הדיבוק נכנס באדם או "כדי לייסרו על עברה שעבר, והכניסה בנקל והיציאה צריכה יגיעה רבה"… או "להיכנס בתוכם כדי להינצל ממכות המשחיתים".

ובכל זאת, האם יש עדויות של תיאורי מקרים של הוצאת דיבוק?
רבי שמואל ויטאל בהקדמת "שער הגלגולים": "יום ה', כו' בתמוז שנת התכ"ו פה מצרים. מעשה שאירע שנכנס רוח לנערה אסתר בת הרב יהודה וייסיר. והייתה מוטלת כאבן דומם מכוסה בשמיכה לבנה. שנכנס בה רוח וביקש שאתקנו, ואוציא אותו מן הגוף, בחכמתי ממה שמכריזים עליי בשמים. וקראתי לעשרה תלמידי חכמים, וכיוונתי בכוונות לתקן נפשו ורוחו ותכף בהיותי מסיים מילת "צא" שלוש פעמים, הקים רגל השמאלית למעלה בפני כל העם ויצא מאצבע קטנה של רגלה".
הסרט מגרש השדים מספר על נערה בת 12 בשם רייגן המגלה כוחות על טבעים, כגון יכולת לרחף באוויר. אמה מנסה למצוא מזור רפואי לילדתה, אך משהיא נואשת היא מבקשת את עזרתו של הכומר דמיאן קאראס. קאראס משוכנע שעל הנערה השתלט דיבוק ומבקש את עזרתו של האב מרטין, כומר נוסף, כדי לבצע גירוש שדים.

יצחק מזרחי זיהוי והוצאת דיבוק