ראיית הילה

תרגילים לפיתוח יכולת ראיית ההילה

לפניכם 7 תרגילים לראיית הילות… את התרגילים יש לבצע בלי אובססיה, בהרפיה, בשלווה, ללא מאמץ. התרגילים נועדו לפתח יכולת הדרגתית באבחון ההילה שבעולם החי ככלל, אסור לאמץ את העיניים לעולם. שימוש שגוי בעיניים נובע מתוך המחשבה שהעין היא איבר אקטיבי ושצריך להתאמץ כדי לראות ברור. שימוש נכון בעיניים נובע מתוך התייחסות לעין כאל איבר פסיבי.

התמונה שאנחנו רואים נופלת על רשתית העין ואיננו צריכים לעשות שום דבר למעט מאשר להיות מודעים לתמונה שנופלת על רשתית העין ולהרפות את העיניים כמה שיותר, במנוחה מוחלטת.ככלל, ככל שהעיניים תהיינה נינוחות ורפויות יותר, כך התמונה שתיפול תהיה חדה וברורה יותר. למי שיישום הכלל הזה לא מצליח לו מומלץ לתרגל מעט תרגילי ריכוז חשוב להבין, כאשר מתרגלים ראיית הילות, שמה שנראה לבסוף (במידה ונצליח), לא יהיה דומה אפילו למה שחשבנו שנראה. כשתראה הילות, תגלה שהן נראות ממש אחרת ממה שחשבת. לפיכך אל תהיה מקובע בציפיותיך בזמן ביצוע התרגיל, אלא להפך, רצוי שתבצע את התרגיל מבלי לדעת בעצם מה אתה מחפש ומבלי לדעת מה אתה מנסה לראות בעצם. מה שתראה, תראה. אולי תראה דברים הדומים להילות – ואולי תראה דברים אחרים לגמרי. ומקץ תקופה מסוימת, תבין שמה שאתה רואה זוהי בעצם ה"הילה" המפורסמת…

תרגיל ראשון

התבונן באדם כלשהו מבעד לראיה ההיקפית שלך. לאחר שתתרגל להתבונן כך באנשים (לא באנשים שאתה מדבר איתם, אלא באנשים ההולכים ברחוב לצידך, למשל) ותראה אותם בצורה ברורה, עבור לשלב הבא של התרגיל, שהוא להתבונן בחלק שמסביב לאנשים.
תאר לעצמך כמעין ביצה ענקית שמקיפה כל אדם והתבונן באותה ביצה, באותו תחום של מרחב סביב אותו בנאדם. הקפד להתבונן בתחום זה מבעד לראיה ההיקפית, כפי שתרגלת – ולא באופן ישיר וממוקד.

תרגיל שני

חפש תנועה מסביב לאנשים. חפש אותה הן בעזרת הראיה ההיקפית, הן בעזרת הראיה הפרונטלית. חפש אוויר שזז, עשן שמיתמר, חפש כל דבר שיכול להתנועע סביבם, אפילו אנרגיה… פתח רגישות לתנועה שמסביב לאנשים.

תרגיל שלישי

חפש צבעים סביב אנשים. יש שם צבעים, כי אנשים מקרינים אותם. יכול להיות שבהתחלה תתבלבל עם צבעי הבגדים, זה בסדר. פשוט המשך לחפש צבעים סביב אנשים, עד שתתחיל להיות רגיש אליהם. אולי "רק" תחוש אותם מבלי לראות אותם, אבל המשך לחפש אותם.