שינוי או הוספה של שם למזל

מה משמעות שינוי או הוספה של שם למזל?

בשנים האחרונות, נפוץ בארץ מנהג הרווח בעיקר בקרב רבנים ומיסטיקנים למיניהם ובו כפתרון לבעיותיהם השונות של האנשים, משנים להם את שמם ונותנים להם שם אחר מתוך האמונה כי שינוי השם ישנה את גורלו ומצבו של האדם.
חובה לדעת כי אסור למחוק את השם המקורי אותו קיבל האדם בלידתו מאחר וזהו שם משמים, על פי הקבלה חל איסור בתכלית האיסור לשנות לחלוטין את שמו של האדם, מאחר ושמו של האדם הוא גורלו, כי נאמר "יעזור הרב בכול מלבד מתן השם, מאחר והשם שייך לשם".
במידה ואכן התגלה כי יש בעיה בשמו של האדם, ניתן להוסיף שם (להוסיף ולא להחליף) וזה יעשה אך ורק על פי בחירתו של האדם עצמו את השם, אסור כי מישהו אחר יבחר לו את השם אלא האדם עצמו שמיועד להיקרא בשם זה.

לעתים, אף נוהגים המיסטיקנים והרבנים השונים להאשים את גלגולו הקודם של האדם במצבו הנוכחי, זוהי טעות נוספת הנובעת מחוסר ידיעה. המונח "תיקון מגלגול קודם" מעיד על חוסר יכולת או ידע של המטפל לעזור למטופל לפתוח את המזל לכן קל יותר להאשים את הגלגול הקודם.
הקבלה, מייחסת משמעות רבה לשמות ולאותיות המרכיבות את שמו של האדם אשר ניתן ביום הולדתו, על כן כל הוספת שם שלא לצורך יכולה לגרום לפעולה הפוכה מהמטרה שאליה כוון שינוי השם.
כאשר ילוד מקבל שם של בן משפחה חי או שהלך לעולמו זהו למעשה שם כבוד, שם זה ישמש כשם שני לילוד ולא כשם ראשי מאחר והנשמה צריכה שם משל עצמה ולא מושאל ממישהו אחר.

שם המשפחה לעומת זאת מטרתו להצביע על הקבוצה אליה משתייך האדם בלבד ואין לו משמעות בחישובים או שינויים והוא חסר השפעה על מזלו של האדם, הצורך בשמות המשפחה נולד כאשר בני האדם התרבו והיה צורך להבדילם באופן אישי מאנשים בעלי שם זהה, כיום ישנם שמות ושמות משפחה זהים וההבדלה ביניהם נעשית על-ידי מספר תעודת זהות.

שמות בהם מופיעות אותיות כפולות (י.ו.ה.) עלולים ליצור בעיות בתחום הזוגיות, מומלץ לבדוק כל שם לגופו כדי להחליט אם יש צורך בהוספת שם.